Hrvatski i slovenski istraživači dobivaju financijska sredstva za inovacije u iznosu od 49 milijuna eura
- EIF postaje glavni investitor u prvi fond za transfer tehnologije u Hrvatskoj i Sloveniji uz sudjelovanje razvojnih banaka - HBOR-a i SID Banke
- Vesna Deep Tech Venture Fund osigurava 49 milijuna eura za komercijalizaciju istraživačkih projekata i zaštitu intelektualnog vlasništva na sveučilištima i istraživačkim institucijama
- EIF ulaže 40 milijuna eura u novi fond, dok drugi investitori zajedno osiguravaju 9 milijuna eura
Vesna Deep Tech Venture Fund, u koji EIF ulaže 40 milijuna eura, prvi je fond za transfer tehnologije u ove dvije zemlje. Sredstva koja osigurava EIF potječu iz dva zasebna investicijska programa koja su pokrenule Hrvatska razvojna i izvozna banka (HBOR) i njezin partner iz Slovenije, SID Banka, s privatnim investitorima koji osiguravaju preostalih 9 milijuna eura na današnjem prvom zatvaranju fonda.
Vesna Deep Tech Venture Fund ulagat će u transfer tehnologije, zaštitu intelektualnog vlasništva i komercijalizaciju istraživačkih projekata na sveučilištima i u istraživačkim institucijama u Hrvatskoj i Sloveniji. Njime će upravljati lokalna tvrtka Vesna Venture Capital koja ulaže u nove tehnologije. Novi fond, nazvan po slavenskoj božici proljeća i obnove, investirat će u najviše 80 projekata u Sloveniji i Hrvatskoj, fokusirajući se na fazu „dokaza koncepta“, a koji bi se mogli komercijalizirati i transformirati u poduzeća.
Osim toga, pružat će potporu pri oblikovanju dosljednog okvira za prijenos intelektualnog vlasništva sa sveučilišnim uredima odgovornim za komercijalizaciju istraživanja. Kao upravitelj fonda, Vesna VC pružat će potporu znanstvenim institucijama u ove dvije zemlje kako bi se razine korištenja i komercijalizacije istraživanja približile onima u zapadnoj Europi. Ovo je poticaj koheziji, dugoročnoj održivosti, zelenom razvoju, otvaranju novih radnih mjesta i konkurentnosti u Europskoj uniji.
EIF je odabrao Vesnu VC za upravitelja fonda u okviru Inicijative za transfer tehnologije srednje i istočne Europe (Central Eastern European Technology Transfer (CEETT) initiative), čiji je cilj povećati dostupnost financiranja za sveučilišta i istraživačke institucije te potaknuti inovacije i znanstvena istraživanja u Sloveniji i Hrvatskoj.
„Ovaj je fond dugoročno rješenje za financiranje istraživačkih projekata i zaštitu intelektualnog vlasništva na slovenskim i hrvatskim sveučilištima i u istraživačkim institutima te, što je od ključnog značaja, za financiranje transfera tehnologije,“ izjavila je Marjut Falkstedt, izvršna direktorica EIF-a. „Vrlo smo ponosni na naš doprinos daljnjem unapređenju znanstvenog istraživanja u ovim krajevima i zahvaljujemo našim partnerima SID Banci i HBOR-u te privatnim investitorima koji su u Vesnin fond donijeli značajna dodatna sredstva - što je odraz povjerenja koje iskazuju u ovu revolucionarnu aktivnost.“
Borut Jamnik, predsjednik Uprave SID Banke, izjavio je da Vesna Deep Tech Venture Fund naglašava vrijednost CEETT-a i jamči snažnije slovensko gospodarstvo.
„Platforma CEETT-a jača odnos između istraživačkih instituta, sveučilišta i tržišta s ciljem uspješnog transfera što većeg broja inovativnih i istraživačkih projekata na tržište,“ istaknuo je Jamnik. „Ovom inicijativom SID Banka nastavlja svoju misiju ubrzanja razvoja financiranja rane faze u Sloveniji, pomažući državi da ponovno zauzme svoj položaj među snažnim inovatorima EU-a i poveća konkurentnost slovenskog gospodarstva.“
Hrvoje Čuvalo, predsjednik Uprave HBOR-a, naglasio je da će novi fond pomoći osigurati da dobre istraživačke ideje izađu iz laboratorija na tržište:
„Slovenskim i hrvatskim znanstvenicima te znanstveno-istraživačkoj zajednici osiguravamo financijska sredstva koja će potaknuti daljnji razvoj znanosti, istraživanja i inovacija,“ rekao je Čuvalo. „Mnogi vrijedni patenti i tehnološka rješenja nikada ne dožive komercijalizaciju upravo zbog nedostatka financijskih sredstava. Na ovaj način stvaramo vezu između znanstvene zajednice i poduzetništva koja u konačnici može biti jedan od ključnih pokretača rasta i razvoja cjelokupnog gospodarstva.“
Sudjelovanje investitora izvan EIF-a smatra se ključnim za postizanje kritične mase fonda i predstavlja značajan znak povjerenja tržišta u aktivnosti transfera tehnologije.
Vesna VC sastoji se od skupine različitih stručnjaka koji posjeduju značajno iskustvo na području ulaganja i poslovanja fondova kao i fokusirano stručno znanje na polju inkubatora za poduzeća, društvenog utjecaja i ulaganja poslovnih anđela. Tijekom godina Vesna VC tim uspostavio je široku mrežu odnosa s vodećim znanstvenim centrima u Sloveniji i Hrvatskoj. Očekuje dodatni privatni kapital, što će dodatno povećati veličinu fonda tijekom ove godine.
Okvirne informacije
Grupa Europske investicijske banke (EIB) financijska je institucija Europske unije u vlasništvu njezinih država članica. Podržava zdrava ulaganja koja doprinose ciljevima politike EU-a.
Financiranje europske sigurnosne i obrambene industrije jedan je od strateških prioriteta EIB Grupe. Pružamo sveobuhvatan raspon financijske podrške i rješenja osmišljenih kako bi zadovoljili zahtjeve poduzeća i subjekata javnog sektora u području sigurnosti i obrane bez obzira na njihovu veličinu. Od izviđanja i nadzora, zaštite i kontrole spektra do rješenja kibernetičke sigurnosti, infrastrukture i vojne mobilnosti, naša financijska rješenja osmišljena su za pružanje potpore projektima koji Europu održavaju sigurnom, otpornom i inovativnom.
Europski investicijski fond (EIF) dio je Grupe Europske investicijske banke. Njegova središnja misija je pružati potporu europskim mikro, malim i srednjim poduzećima (MMSP) pomažući im u pristupu financiranju. EIF osmišljava i razvija instrumente vlasničkog kapitala i kapitala za rast, jamstva i mikrofinancijske instrumente koji su posebno usmjereni na ovaj segment tržišta. U ovoj ulozi, EIF potiče ciljeve EU-a u potpori inovacijama, istraživanju i razvoju, poduzetništvu, rastu i zapošljavanju.
Inicijativa za transfer tehnologije srednje i istočne Europe (CEETT) EIF-ov je prvi multilateralni program ulaganja u vlasnički kapital usmjeren na transfer tehnologije. Pokrenut 2021. godine u partnerstvu sa slovenskom SID Bankom i hrvatskim HBOR-om, CEETT je proširenje mandata SEGIP-a i CROGIP-a kojima upravlja EIF u ime dviju nacionalnih razvojnih institucija. U okviru ovih programa, EIF je tijekom proteklih pet godina uložio u više od 10 fondova vlasničkog kapitala i zajedničkih investicija u ove dvije zemlje. Inicijativa CEETT-a temelji se na gotovo 20-godišnjem iskustvu EIF-a na području ulaganja u fondove za transfer tehnologije u Europi te pokretanja nacionalnih programa na tom području u drugim državama članicama EU-a, a posebice Italiji.