PLAN ULAGANJA ZA EUROPU ("JUNCKEROV PLAN")
Kako bi poboljšala investicijsko i financijsko okruženje na prostoru EU, te stvorila okvir za snažnije investicije, Europska komisija je pokrenula inicijativu pod nazivom Plan ulaganja za Europu, poznatu i pod nazivom ''Junckerov plan''. Ova inicijativa ima tri područja djelovanja:
- Mobilizacija dodatnih ulaganja u iznosu od najmanje 500 milijardi EUR do 2020. godine, čime će se pojačati učinak javnih sredstava i potaknuti privatna ulaganja.
- Ciljane inicijative kojima će se osigurati da ta dodatna ulaganja odgovaraju potrebama realnoga gospodarstva.
- Mjere za povećanje regulatorne predvidljivosti i uklanjanje prepreka ulaganjima, čime će se povećati privlačnost za investiranje na razini EU, a posljedično i učinak Plana.
Što je EFSU – Europski fond za strateška ulaganja?
EFSU je jedna od ključnih mjera Junckerovog plana koju su zajednički pokrenuli EIB Grupa (Europska investicijska banka - EIB i Europski investicijski fond - EIF) i Europska Komisija, radi potpore premošćivanju investicijskog jaza u EU mobiliziranjem privatnih sredstava za strateška ulaganja.Tko može podnijeti zahtjev za financiranje uz podršku EFSU-a?
- Subjekti svih veličina – uključujući komunalna poduzeća, subjekte za posebne namjene ili projektna poduzeća, mala i srednja poduzeća (do 250 zaposlenih) te srednje kapitalizirana poduzeća (do 3.000 zaposlenih)
- Subjekti javnog sektora
- Nacionalne razvojne banke ili druge banke koje omogućuju posredno kreditiranje
- Fondovi i svi drugi oblici zajedničkog ulaganja
Koje vrste projekata mogu dobiti podršku EFSU-a?
Fokus EFSU-a je na projektima koji imaju veću rizičnost od projekata koji su prihvatljivi za kreditiranja u uobičajenom poslovanju. Izravno financiranje uz podršku EFSU-a moguće je u pravilu kod projekata većih od 25 milijuna eura, dok će projekti malih i srednjih poduzetnika te srednje kapitaliziranih poduzeća, ukupnog iznosa do 50 milijuna eura biti razmatrani putem posrednika kroz EFSU-ov prozor za mala i srednja poduzeća.Ključni sektori ulaganja u okviru EFSU-a:
- Strateška infrastruktura, uključujući digitalnu, transportnu i energetsku infrastrukturu
- Obnovljivi izvori energije i energetska učinkovitost
- Edukacija i obuka, istraživanje, razvoj i inovacije
- Ekološki i socijalni te projekti urbanog razvoja
- Podrška MSP i Mid-Cap društvima
Uvjeti prihvatljivosti EFSU projekata:
- Komercijalno opravdani, ekonomski i tehnički održivi
- Doprinose EU ciljevima, održivom rastu i zapošljavanju
- Dovoljno bankabilni da budu prihvatljivi za financiranje
- Cijena financiranja utvrđena razmjerno s preuzetim rizikom
- Mobiliziraju privatni kapital
Koja je uloga HBOR-a u provedbi Plana?
- Sudjelovanje u financiranju infrastrukturnih projekata i projekata malih i srednjih poduzeća EFSU-a putem različitih programa usmjerenih na promicanje gospodarskog rasta,
- Kreiranje novih financijskih proizvoda sukladno potrebama hrvatskog gospodarstva,
- Identifikacija ekonomski i tehnički održivih projekata u ključnim sektorima, posebno u inovativnim, ekološki osviještenim i društvenim područjima, koji će biti predloženi za financiranje u okviru EFSU-a,
- Djelovanje kao nacionalna pristupna točka za moguće klijente i dionike,
- Privlačenje privatnih subjekata za ulaganja u kombinaciji s javnim resursima,
- Uspostavljanje Hrvatskog portala projekata ulaganja, koji obuhvaća tekuće i buduće projekte ulaganja u Republici Hrvatskoj